חדשות ג'ומלה

השוואה בין ג'ומלה 3 לג'ומלה 4

ג'ומלה 4 אלפא 1 שוחררה לבדיקות קהילת משתמשי ג'ומלה ב -17 בנובמבר 2017 והיא כולל עדכונים מאסיביים ופיתוחים חדשניים שנועדו לשפר את חווית המשתמש, שיפור איכות הקוד, הוספת פונקציונליות והפסקת תאימות לגירסאות קודמות. נציג להלן מספר הבדלים בין סדרת ג'ומלה הנוכחית 3 לבין גירסת ג'ומלה העתידית 4.
 
 
Bootstrap הינה המסגרת הפופולרית ביותר עבור HTML, CSS, ו- JS לבניית אתרים רספונסיביים. ג 'ומלה 3 משולבת Bootstrap 2 אולם ג 'ומלה 4 תשלב Bootstrap 4 על מנת להפוך את אתרי ג'ומלה למהירי תגובה. עקב שילוב Bootstrap 2, סדרת ג'ומלה 3 פותחה באמצעות LESS, אך ג'ומלה 4 פותחה באמצעות Bootstrap 4 ולכן היא בנויה על בסיס SASS (שפות תכנות שנועדו להפוך את ה- CSS ליותר מתוחכם, ניתן להתאמה וניתן לפיתוח עתידי). ג'ומלה 3 פותחה לרספונסיביות של הצד הקדמי ופאנל ניהול האתר על בסיס Booterap 2 אולם עדיין לא מדובר בקונספט של "Mobile-First". בזכות הפיתוח של סדרת ג'ומלה 4 על בסיס Bootstrap 4, תהפוך מערכת ניהול התוכן של ג'ומלה הן בצד הקדמי והן בפאנל ניהול האתר למערכת הראשונה המבוססת על אורייטציית "Mobile-First" ותאפשר בניית אתרי ג'ומלה גמישים ומתאימים יותר למדיה ניידת.
 
תהליך ההתקנה של ג 'ומלה 3 כולל שלושה שלבים עיקריים: תצורה, בסיס נתונים וסקירה כללית. גם תהליך ההתקנה של ג'ומלה 4 כולל שלושה שלבי התקה, אך ממשק המשתמש ידידותי יותר, התקנה היא רב לשונית וכן, קיים תכנון להוסיף אפשרויות נוספות במהלך ההתקנה כגון: היכולת להתקין תוספים ועיבוד מותאם אישי של נתוני הדמו של ג'ומלה.
 
מנהל המדיה של ג'ומלה 3 מוגבל בתכונות ניהול הקבצים: העלאת קובץ אחד ללא אפשרות עריכת הקובץ. ג'ומלה 4 מגיעה עם מנהל מדיה חדש לחלוטין אשר כולל תכונות מתקדמות וממשק עבודה משופר לניהול קבצי מדיה: העלאה של קבצים מרובים באמצעות גרירה ושחרור, עריכת תמונה (חיתוך, גודל, סיבוב), תכונות תמונה, שינוי שם תמונה, מחיקת תמונה, תצוגה מקדימה לתמונה ועוד.
 
תבניות העיצוב ברירת המחדל של ג'ומלה 3 מבוססות Bootstrap 2 ו- LESS. לעומת זאת, ג'ומלה 4 תומכת רק בתבנית עיצוב ברירת מחדל אחת Cassiopeia והיא מבוססת Bootstrap 4, SASS CSS וטכנולוגיות אינטרנט חדשות. יש לציין כי הצד הקדמי - צד האתר של ג'ומלה 4 מגיע עם מערכת פריסת פוזיציות גמישה יותר. תבניות עיצוב פאנל ניהול ג'ומלה 3 - Hathor ו Isis מבוססות Bootstrap 2, LESS CSS. ג'ומלה 4 מגיעה עם תבנית עיצוב חדשה לפאנל הניהול - Atum והיא מבוססת על Bootstrap 4, SASS וכוללת שיפורים ניכרים בממשק המשתמש ובזרימת העבודה.
 
ספריית Mootools תוסר מג'ומלה 4 לצורך ניקוי ליבת המערכת ושיפור זמני העיבוד ללא קונפליקטים בקוד. בנושא זה נזכיר גם את דרישת המינימום לגירסת PHP עבור ג'ומלה 4: PHP 7 ומעלה לצורך ביצועי אתר מהירים יותר ואבטחה גבוהה יותר.