חדשות ג'ומלה

גופני HTML באתר ג'ומלה

אחד הדברים החשובים למיתוג אתר ג'ומלה הוא הגופנים (Fonts) המופיעים באתר. גופן שנבחר בקפידה יכול להעביר מסר שיווקי, להפוך קטעי טקסט ארוכים לקריאים יותר ולגבש את מותג האתר אצל משתמשיו. יחד עם זאת, אי אפשר פשוט להוריד כל גופן ולהשתמש בו באתר ג'ומלה - יש לקחת לא מעט דברים בחשבון לפני כן. היכן ניתן למצוא גופני אינטרנט, אילו גופנים תואמים ל- HTML, ואילו הם "בטוחים באינטרנט" וניתן להשתמש בהם בכל אתר ג'ומלה?
 
 
לגופנים יש היסטוריה עשירה, אך גופנים כפי שאנו מכירים אותם כיום, נכנסו לשימוש נרחב בתחילת עידן המחשבים והאינטרנט. גופנים דיגיטליים נזקקו לטיפול מיוחד בכדי לעבד אותם לתצוגה וכאשר הם משולבים בגדלי מסך ומכשירים שונים, הדברים רק הסתבכו. כשמדובר בגופנים דיגיטליים, ישנם כמה סוגים שונים. גופנים מסוימים מיועדים בעיקר לדפוס ולעיצוב גרפי והם נוטים להיות גדולים ולא מתאימים לאתרים, אך הם מושלמים ליצירת גרפיקה. כמו כן, קיימים גם גופנים "בטוחים באינטרנט". אבל עבור עיצוב אתרי ג'ומלה, חשוב להשתמש בגופני אינטרנט - גופנים שתוכננו במיוחד כדי לעבד אותם באופן מושלם באינטרנט ובמגוון מכשירים. 
 
יש כמה דברים שהופכים את גופני האינטרנט לשונים מהגופן השולחני הרגיל. ראשית, לעתים קרובות לא ניתן להשתמש בהם עם תוכנות מחשב, אלא להעלות אותם לשרת ולהשתמש בהם באינטרנט. הם נועדו להיות קריאים על גבי מסכים שונים ובגדלים שונים. ניתן לעצב אותם בעזרת CSS (כגון יישום מודגש או נטוי, צבעים ותכונות אחרות) ולהציע תמיכה בתנאים אחרים כמו קריאה מימין לשמאל. גופני אינטרנט אמנם אינם מותקנים במכשירים הפיזיים של המשתמשים, אך קיימות דרכים מיוחדות להציג אותם, כך שכל מי שמבקר באתר ג'ומלה יוכל לראות אותם. ניתן להוריד את הגופנים הללו ולהעלות אותם לשרת אחסון ג'ומלה, או להשתמש בשירות אירוח גופני אינטרנט מיוחד שמטמיע אותם באתר מבלי להזדקק להורדה.
 
בעוד שטכנית ניתן להשתמש בכל גופן באתר ג'ומלה, אין זה תמיד הרעיון הטוב ביותר: חשוב מאד לחפש גופני אינטרנט ולא גופנים המיועדים לשימוש בעיצוב מודפס או גרפי, אשר חלקם מסוגננים כל כך או מיועדים לגדלי טקסט גדולים כל כך שהם לא יופיעו כראוי באתר ג'ומלה. כאשר מדובר בגופן אינטרנט - בעיה זו אינה קיימת. מעבר לכך, ישנן בעיות רישוי שיש לדאוג להן בעת שימוש בגופנים באתר ג'ומלה - חובה לקרוא בעיון את רישיון הגופן לפני רכישתו. אפשר גם לחפש מארחים מסוימים המאפשרים לבעלי אתרים להשתמש בקריאה פשוטה ל- HTML כדי לעבד את הגופנים שלהם באתר (באמצעות חבילות חינם או חבילות בתשלום).
 
כך או כך, מומלץ תמיד לוודא כי הגופן בו משתמשים מועלה כראוי ויש לו את סוג הקובץ הנכון: TTF, OTF, WOFF/WOFF2, SVG, EOT. סוגי קבצי גופנים אלו ניתנים לשימוש בכל אתר ג'ומלה וכן ניתן לעצב אותם בעזרת HTML ו- CSS.
 
ישנם גם גופנים בטוחים באינטרנט העובדים בדרך כלל באופן אוניברסלי בכל הדפדפנים. חשוב להבין כי קיימת בעיה אחת ברוב גופני האינטרנט - אין שום ערובה שהם יופיעו כהלכה באתר! בניגוד לעיצוב גרפי, שבו אפשר פשוט ליצור תמונה בתוכנה ולהדפיס אותה, על דפדפן לעבד גופני אינטרנט בכל פעם שמישהו פותח את הדף. אם הגופנים לא נטענים, המשתמשים עלולים לא להצליח לראות תוכן. מסיבה זו, ישנם בעלי אתרי ג'ומלה הבוחרים להסתמך רק על גופנים בטוחים באינטרנט אשר מותקנים מראש ברוב מערכות ניהול התוכן, כך שמובטח שהם יופיעו כהלכה בכל המכשירים. הם גם נוטים להיטען הרבה יותר מהר מגופני אינטרנט, אשר עלולים להיות איטיים בעלייתם.
 
להלן רשימה של גופנים בטוחים באינטרנט (ישנם עוד עשרות גופנים בטוחים לאינטרנט, אך אלו הם הנפוצים ביותר בכל המכשירים):
 • Arial
 • Brush Script MT
 • Comic Sans
 • Courier New
 • Garamond
 • Georgia
 • Helvetica
 • Impact
 • Lucida Console
 • Palatino
 • Tahoma
 • Times New Roman
 • Trebuchet MS
 • Verdana
חשוב להתייחס לעובדה כי אלא אם כן מנהלים אתר ג'ומלה ממשלתי או אתר ג'ומלה המכיל רק מידע פשוט, לא כדאי להקריב את מיתוג האתר על ידי הימנעות מגופנים. גופנים בטוחים לאינטרנט הם קריאים, אך הם גם כלליים מדי ומן הסתם - נמצאים בשימוש יתר. עדיף לבחור ערכת גופנים נחמדה וייחודית יותר לשימוש באתר ג'ומלה, במיוחד מכיוון שיש פתרון לבעיה של גופני רשת שלא מצליחים להיטען: גופני עתודה (Fallback Fonts). לא משנה מה עושים ובאילו אמצעי זהירות נוקטים, תמיד יהיה מישהו שלא יוכל לטעון את הגופנים הגופנים באתר. יכול להיות בגלל Javascript מושבת כך שהגופנים לא עולים כראוי, יתכן שמשהו משתבש בקוד ומונע את הצגת הגופנים שהועלו לשרת אחסון האתר, או אולי גופן מסוים אינו תואם למכשיר של מישהו. הודות לגופני עתודה, קל לטעון גופן בטוח באינטרנט. אם משהו משתבש אצל המשתמש, גופן עתודה על בסיס משפחת הגופנים: Serif fonts, Sans serif fonts, Monospace fonts, Cursive fonts, Fantasy fonts יוצג במקום הגופנים שהוגדרו על ידי מנהלי האתר.
 
בין אם בוחרים להשתמש במארח גופנים של צד שלישי או בהעלאה שלהם לשרת אחסון האתר, חשוב לדעת היכן נמצאים המקומות הטובים ביותר למצוא גופנים, מכיוון שיש מאות מפיצים, אך ידוע כי רק קומץ מהווה מקורות אמינים לקבלת גופנים: Google Fonts, Adobe Fonts, Fonts.com, TypeNetwork.