חדשות ג'ומלה

מתכוננים לג'ומלה 4 - תוספים חדשים והתאמת קיימים

שחרור ג'ומלה 4 בטא הולך ומתקרב. הגעה לציון דרך זה היא רגע מכריע במפת הדרכים לפיתוח של ג'ומלה והמשמעות הינה שגירסה יציבה של ג'ומלה 4 כבר ממש קרובה! יחד עם זאת, עדיין יש עוד עבודה רבה בהתחשב בכך שתכונה מרכזית של ג'ומלה היא ההרחבות שלה - אלפי הרחבות ותבניות של צד שלישי המאפשרות התאמה אישית של ג'ומלה לצרכים ספציפיים. סדרה 4 של ג'ומלה היא גרסה מרכזית, המרמזת על שינוי משמעותי יותר בתאימות של ההרחבות. נציגי מגזין ג'ומלה שוחחו עם גרנט אדוארדס, המפתח המוביל של YourSites:
 
מה יקרה להרחבות הקיימות כאשר ג'ומלה 4 תשוחרר? האם הן תהיינה תואמות או שהמפתחים יצטרכו לספק גרסאות חדשות מלאות?
סביר להניח כי יהיה צורך לעדכן את מרבית התוספים בדרגות שונות בכדי להפוך אותם תואמים לג'ומלה 4. עבור תוספים 'פשוטים' רבים זה לא יהיה קשה במיוחד: ניתן ליצור גרסה יחידה של הרחבה התואמת גם לג'ומלה 3.9 וגם לג'ומלה 4.0.
 
מה צריכים המשתמשים לעשות עם התוספים כשהם עוברים לג'ומלה 4? מה עליהם לצפות מספקי הרחבות שלהם?
משתמשים צריכים לבדוק מראש אם התוספים שהם משתמשים תואמים לג'ומלה 4. לג'ומלה 3.10 ו- 4.0 כבר יש בדיקות תאימות מובנות לשדרוג. YourSites מאפשרת לבעלי אתרי ג'ומלה לבצע בדיקות אלו על פני כל אתר ג'ומלה, גם ג'ומלה 3.9. YourSites מודיעים למשתמשים אם קיימת גרסה של התוסף התואם גם לג'ומלה 3.x ו- 4.0. יש לשים לב לכך שהכלים הללו בג'ומלה וב- YourSites מסתמכים על המידע שמספקים מפתחי הרחבות משרת העדכונים שלהם. עדכונים אלו עלילוים שלא להיות מעודכנים או חסרים לחלוטין ולכן עלולים לתת למשתמשים תחושת ביטחון שגויה שגירסת תוסף מסוים תעבוד גם בג'ומלה 3.9 וגם ב- 4.0.
 
 
כשמדובר בתהליך שדרוג ג'ומלה והתוספים המותקנים באתר, יהיה זה חיוני למשתמשים ליצור שכפול של האתר שלהם בסביבת בדיקות ולבדוק את תהליך השדרוג שם קודם. דבר אחד שמפתחי התוספים ותבניות העיצוב לא יוכלו לעזור למשתמשים, הוא להעביר כל עקיפה (Override) של תבניות העיצוב. לפיכך, סביבת בדיקות של אתר משוכפל והפעלת השוואה בין האתר המשודרג לג'ומלה 4 והאתר החי הם חשובים כל כך. כמו כן, שדרוג זה עשוי להיות הזמן האידיאלי לבדוק את התוספים שכבר מותקנים באתר הג'ומלה ולהסיר את אלו שאין בהם צורך או כאלו שליבת ג'ומלה יכולה להחליף.
 
כמפתח הרחבות, האם צריך להתחיל לעבוד על העדכון בהקדם האפשרי?
ג'ומלה 4 הגיעה לבשלות מספקת, כך שמפתחי הרחבות צריכים לעבוד על עדכון התוספים שלהם - דחוף! רוב פונקציונליות הליבה זמינה והארכיטקטורה שבבסיס כבר לא משתנה.
 
כיצד משפיעים סוגי הגרסאות השונות על עדכון הרחבות (אלפא, בטא, RC)?
ההתפתחות של ג'ומלה 1.5 לפני שנים רבות לימדה את מפתחי ג'ומלה שיעור כואב... מפתחי ג'ומלה בילו זמן רב כדי להיות מוכנים לתמוך בג'ומלה 1.5 והקרקע נשמטה מתחת לרגליהם שוב ושוב כתוצאה משינויים מבניים משמעותיים בקוד. עבור ג'ומלה 4 המוקד הינו בוודאות שניתן להכיל את ארכיטקטורת הקוד הבסיסית ו- POC של סקריפטים בליבה והרחבות, במקום לכתוב את כל הקוד מחדש.
 
כמפתח הרחבה, איך אתה מצפה שההשקה של ג'ומלה 4 תשפיע על העסק שלך?
אנו מנצלים את ההזדמנות של השקת ג'ומלה 4 כדי לחדש את קו המוצרים שלנו ולשווק אותם עדכניים, בסטנדרטים העדכניים ביותר ובעיצוב הטוב ביותר. בנוסף, ההשקה של ג'ומלה 4 אמורה לספק פלטפורמה אשר תציע פונקציות מתוחכמות יותר שלא היו אפשריות בג'ומלה 3 בגלל הצורך לתמוך בדפדפנים ושרתים ישנים.