חדשות ג'ומלה

דחיסת Gzip באתרי ג'ומלה

מה זה Gzip באתר ג'ומלה, מדוע עלינו להשתמש בדחיסת Gzip, כיצד Gzip עוזר לג'ומלה וכיצד להשתמש בפועל ב- Gzip באתרי ג'ומלה. במאמר זה נדון בדחיסת Gzip ובהמלצה להפעלתה באתרי ג'ומלה.
 
משקל דף אתר ג'ומלה ניתן להשוואה למשקל של אובייקט פיזי. אנו מודדים חפצים פיזיים כמו תיק למשל, בק"ג או בגרם, לעומת מדידה של אובייקטים מקוונים כגון דפי אתר, קבצי תמונה, קבצי וידאו וכדומה, אשר נשקלים ב- KB / MB / GB. בעולם הפיזי, ככל שאובייקט פיזי כבד יותר, כך דרושה יותר אנרגיה כדי להזיז אותו. באופן דומה, ככל שמשקל אובייקט מקוון גדול יותר, לוקח זמן רב יותר כדי לטעון אותו בדפדפן. לצורך העניין,  דחיסת ה- Gzip באתרי ג'ומלה מקטינה את המשקל של האובייקט המקוון - דף האתר, מבלי להפחית באיכות התוכן שלו.
 
מכיוון שמשקל דף אתר ג'ומלה קובע כמה זמן ייקח בכדי לטעון אותו בדפדפן, קיימת אפשרות תיאורטית של דיון בלתי נגמר בדבר האופן שבו נמשיך להקטין את משקל הדף. אולם כאן נכנס לתמונה נושא קידוד התוכן אשר מתחיל ברגע שמשתמשים מכניסים כתובת URL בדפדפן ולוחצים על Enter. מרגע זה, התקשורת של הדפדפן מתבצעת עם שרת אחסון האתר: חיפוש ומציאת קובץ index וטעינתו במהירות העולה בקנה אחד עם משקל הדף: ככל שהדף קל יותר בתוכן, כך הוא ייטען מהר יותר ולעומת זאת, ככל שהדף מלא וכבד יותר בתכנים, כך תהיה מהירות הטעינה שלו נמוכה יותר.
 
זו אם כן הסיבה לשימוש בטכנולוגיית Gzip באתרי ג'ומלה: דחיסת Gzip באתר ג'ומלה מקטינה בצורה משמעותית את זמן טעינת דפי האתר וכך משפרת את הביצועים שלו ואת חווית המשתמשים. באמצעות Gzip יכול שרת אחסון האתר לדחוס את הדף המבוקש ולהקטין את משקלו. כאשר הוא שולח אותו דחוס לדפדפן המשתמש, הדפדפן הוא זה שמבצע את הפעולה ההפוכה לדחיסה - פריקה וזאת, בצורה מהירה ובלתי מורגשת למשתמש.
 
האלגוריתם של Gzip הוא פשוט להפליא: האלגוריתם של Gzip מאתר מחרוזות דומות ומחליף אותם באופן זמני עד הפריקה המבוצעת על ידי הדפדפן. הדבר מיושם באופן מושלם בקבצי HTML / CSS אשר משתמשים בהמון טקסט חוזר. כאשר Gzip דוחס את המחרוזות הדומות שהוא מוצא בקבצים, ניתן להקטין את גודל הקובץ עד 70%!
 
בזכות היות ג'ומלה CMS - מערכת ניהול תוכן בקוד פתוח, שנבנה עבור בוני אתרים, על ידי מפתחים, קל מאד לאפשר Gzip באתר ג'ומלה דרך פאנל ניהול האתר: מערכת - הגדרות גלובליות - טאב שרת - Gzip Page Compression - כן. מומלץ מאד להפעיל Gzip באתר ג'ומלה על מנת לקצר את זמן טעינת דפי האתר ולאפשר למשתמשי האתר חווית שימוש מהירה ואיכותית. יש לציין בנקודה זו כי גוגל מתחשב במהירות הטעינה של דפי האתר לצרוך דירוג האתר בתוצאות החיפוש, באופן שבו קיים סיכוי לזכות בדירוג גבוה יותר ככל שהאתר נטען מהר יותר.